הצל, השיריון והילד הפגוע


הילד הפגוע / הצל בתוכנו הוא חלק שנמצא בבידוד בתוכנו כי הוא מסמל את כל הרגשות הקשים והאמונות השליליות שאנו אפילו לא רוצים להודות בקיומן. כך שאנו דוחים את עצמנו. החלק הזה לא נעלם, אלא יורד למחתרת ושם משתעשע בזימון ישויות של חושך ועשיית פיגועים שונים בחיינו.
ככל שהאישיות מנסה לשמור על ציוויון תרבותי וחיובי ולא מוכנה להודות בקיום החלקים האלו, כך השפעתו יותר שלילית עלינו. מה שיש לעשות זה לאהוב אותו ולהיות האמא והאבא שלו, כך שיוכל להשתנות והאנרגיה שבו תעבור התמרה ותבנה את דמות הבוגר בנפשנו.

הצל

קארל יונג, תלמידו של פרויד. קארל יונג שלמד תורות רוחניות, מושג שתבע הפסיכולוג השווצארי  שונות כגון יוגה, אלכימיה ושמאניזם טען, שבתהליך האינדיבידואציה (ההפיכה של האדם לאינדיבידואל) האדם פוגש שלושה ארכיטיפים (הצל, האנימה והאנימוס, והעצמי האמיתי). הצל הוא דמות המגלמת את סך כל אותם חלקים לא חברותיים, אלימים, לא אהובים, שלא יכלת לקבל כחלק ממך כבן לחברה האנושית המערבית, ולכן עליך להדחיק את קיומם ו”לזרוק אותם מאחורי הגב”, להתנתק מהם, להתעלם ולהתכחש לקיומם..

 
 

הרבה דתות ודרכים חינוך לימדו “להלחם ולהרוג את היצר הרע”. כך אנו מחלקים את עצמינו לחלקים ומתנתקים מחלקים גדולים ממי ומה שאנו, מרגשות שליליים שיש לנו ומצדדים שפשוט אין להם מקום וזכות קיום בעיני החברה. כאשר אנו עושים זאת, הצל “יורד למחתרת” ומתחבר עם כוחות החושך והרוע בעולם בחוץ. כך שככל שאדם יותר מדחיק ומכחיש את קיומו של הצל, יש סיכוי יותר גדול שהוא ישלט על ידי הצל וכוחות החושך והרוע בעולם.

 
 

מה שמלמדת הפסיכולוגיה של יונג הוא להביא את הצל למודע וללמוד לקבל אותו ולהפוך אותו לחלק בלתי נפרד מהאישיות, לעוצמה שאתה מחזיק ביד במקום שהיא תפנה כנגדך, כמו עופרת שהופכת לזהב וחיה טורפת אשר רכשת שליטה עליה והיא נהפכה לבת ברית שלך. כלומר תהליכים של סובלימציה של הצל דרך אומנות, אומנויות לחימה ועוד.

 
 

שיריון הגוף נפש

 
 

ויליאם רייך, תלמיד אחר של פרוייד, הנחשב לאבי ההילינג המודרני, הוא גילה את הקשר בין תהליך הדחקת הרגשות, הנשימה והגופנפש. שריון הגופנפש זה ביטוי לסך כל הרגשות המודחקים שיצרו חסימות הבאות לידי ביטוי כנוקשות פיזית ונפשית. תלמידיו של ויליאם רייך למדו יוגה ורפואה סינית והבינו שגילויו של מורם ידועים במזרח אלפי שנים וחיברו בין תורת הביו-אנרגיה שהוא פיתח לתורות מזרחיות וכך נולד ההילינג המודרני.

 
 

השריון זה גם דימוי גופני, שהינו מנותק מהרגשות האמיתיים של האדם, כמו מסכה שהאדם מזדהה איתה לגמרי. דיכאון הוא תוצאה של שבירת השיריון ועלייה של רגשות מודחקים על פני השטח באופן שגורם להצפה רגשית.

 
 

לתינוקות אין שריון, זהו משהו נרכש שהולך ומעמיק ומחמיר עם השנים, עד שבוחרים להתחיל לעשות תהליך אמיתי של ריפוי, שמטרתו להסיר את השריון.

 
 

בשריון בדרך כלל יש כמה כפתורים, שכאשר לוחצים עליהם, הרגשות העצורים מתחתיו מתפרצים באופן לא פרופורציונאלי למציאות ולדבר שגרם לכך.



שריון הוא הבעיה הכי גדולה ביחסים אינטימיים, כי הוא בעצם מגן עלינו מלהיות חשופים וגלויים עם רגשותינו האמיתיים. אינטימיות נובעת באנגלית מהמילים
INTO ME SEE  

כאשר אנו לא מכירים את עצמינו או מרגישים וחושבים שמשהו לא בסדר איתנו, יש נטייה טבעית להרחיק אחרים מקרבה אמיתית אלינו, שמה יחשפו את הסוד ואז ניווכח שאכן אנו לא ראויים לאהבה כפי שאנו. כל תהליך שחרור והעלאת התכנים שהיו לכודים בתוך חסימות רגשיות הוא תהליך הסרת השריון של הגופנפש

 
 

הילד הפנימי הפגוע

 
 

בתוך תהליך הסרת השריון וריפוי החסימות יש רגעים בו נחשף הילד הפנימי הפגוע, שהוא בעצם דמות של המצב האמיתי של הגוף הרגשי שלנו. הילד הרבה פעמים נמצא בפינת חדר חשוכה, הוא מרגיש בודד, נטוש והוא כועס על עולם המבוגרים באופן כללי על הוריו המקוריים ועלייך (העצמי הבוגר) באופן ספציפי.

 
 

זהו שלב יותר מתקדם בעבודה על המודעות לרגשות ותהליך שחרור החסימות. כעת עליך לא רק לבטא את הרגשות המודחקים (של הילד). אלא באותה עת להתחבר לצד של הבוגר ולהוות כהורה, חבר, מרפא עבור הילד הפנימי הפגוע שלך. זהו תהליך עדין שבו את/ה רוצה לזכות באמונו המחודש של הילד בתוכך. ילד זה מכיל בתוכו את כל התגובות הכי רגשיות לכל פגיעות הילדות והטראומות שעברת בחייך. הילד הוא מאוד כנה וחייבים להיות איתו כנים לחלוטין ולהבטיח לו ולקיים שהוא לא יפגע, יינטש וידחה על ידיכם ועל ידי אחרים.

 
 

עליכם ללמוד להכיל אותו ולאהוב אותו, כפי שהוא תמיד השתוקק ואף פעם לא זכה. לא מהוריך ולא אהובים/אהובות רומנטיות שעליהם הצורך העמוק ולא יודע שובע של הילד באהבה בדרך כלל מופנה. תהליך זה הוא גם אחד מאבני היסוד לקיום זוגיות טובה.